Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünü kutladı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla “Amerikan halkı adına” bir kutlama mesajı yayınladı.

Blinken, Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını kutlarken, Amerikan halkı adına Türkiye halkını en içten tebriklerimi sunuyorum. Bu 100 yılda Türkiye’nin küresel anlamda önemi giderek artan bir rol oynadığı ve milletlerimiz arasındaki ilişkilerde “Dostluğun giderek derinleştiğini gördük.” sözleri yer aldı.

“NATO İttifakımız bölgesel barış ve güvenliğin temelidir.” Kelimenin kullanıldığı açıklamada, Türkiye’nin Ukrayna’nın egemenliğine ve demokrasisine verdiği katkıya atıfta bulunularak, iki ülke arasında gelişen ticaret ve yatırımların “her iki tarafa da istihdam ve ekonomik fırsatlar sağladığı” belirtildi.

ABD ile Türkiye arasındaki akademik ve turistik ziyaretlerin iki halkı birbirine yakınlaştırdığı, iklim krizine saf enerji çözümlerinde bilim, uzay ve teknoloji alanlarındaki karşılıklı işbirliğinin ilerleme için “umut verici yeni yollar ürettiği” vurgulandı.

Açıklamada, “Bu tarihi vesileyle, sizlerle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu kutluyor, milletimize, bölgemize ve dünyaya fayda sağlayacak bir asırlık dostluk ve ittifakı sabırsızlıkla bekliyoruz.” Söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu