Haber

Tgc: “Gazetecilik Suç Değildir. İstanbul Valiliği’ni Gazetecilere Yönelik Saldırıları Cezasız Bırakmamaya Çağırıyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, ülke gündemini sarsan çocuk istismarını haber yapan gazetecileri seçerek; Sözlü ve fiziksel akışına tepki gösterdi. TGC, “Gazetecilik suç değildir. Gazetecilere yönelik saldırıların cezasız kalması için İstanbul Valiliği’ne çağrıda bulunuyoruz” açıklaması yaptı.

TGC, küçük çocukların cinsel istismara maruz kaldığı olayları ailelerinin bilgisi dahilinde haber yapan basın mensuplarına yönelik baskı ve tehditleri eleştirdi. TGC Yönetim Kurulu’ndan bugün yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Çocuklara yönelik cinsel istismar tüm dünyada ciddi bir suçtur ve kamuoyunu ilgilendiren çok önemli bir haberdir. 3 Aralık 2022’de Timur Soykan’ın ‘Karanlık dünya bir çocuğu yuttu’ başlıklı haberi Birgün Gazetesi’nde yayınlandı. Halk TV ile birlikte birçok yayın organında 16 yaşındaki bir çocuğun cinsel istismara uğradığını duyuran haberin gündeme gelmesinin ardından Timur Soykan ve Murat Ağırel’e yönelik 6 Tehdit gündeme geldi. Aileden devlete ve yargıya kadar uzanan bir dizi ihmali Türkiye gündemine taşıdı.Bu olayların ardından 15 yaşındaki erkek çocuğun evliliğini haber yapan Show TV muhabiri ve kameramanına saldırı düzenlendi. 11 Aralık 2022 Muhabir Hazan Çeliksoy ve kameraman Hakan Mecit polis müdahalesiyle saldırıdan kurtarıldı..Gelin’e Bu noktada gazetecilere görevini yaptıkları için tehdit ve saldırılar hem hukuksuz hem de haksızdır.Kapalı bitirenler yine cezasızlıkla ödüllendirilir. Meslektaşlarımızı hedef alan, tehdit edenler, sözlü ve fiziki şiddet uygulayanlar bir an önce bulunup cezalandırılmalıdır. Gazetecilik bir hata değildir. Gazetecilere yönelik baskınların cezasız kalmaması için İstanbul Valiliği’ne çağrıda bulunuyoruz. Meslektaşlarımıza ‘geçmiş olsun’ diyor ve onlarla dayanışma içinde olduğumuzu kamuoyuna bildiriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu